Testowanie chłodzenia komputera.

Pasma termoprzewodząca jest specjalistyczną substancją, której głównym celem jest przewodzenie ciepła pomiędzy dwoma przyległymi do niej elementami.
Na rynku możemy spotkać wiele rodzajów past opartych o różne bazy np.:

  • Silikon
  • Metal
  • Ceramikę
  • Syntetyczne diamenty

Podstawową różnicę między pastami termoprzewodzącymi, stanowi baza, na której oparta została pasta, a co za tym idzie jej przewodność cieplna. Czym wyższa przewodność cieplna pasty termoprzewodzącej tym lepsze odprowadzanie ciepła z procesora do radiatora. Parametr ten określany jest jako K (przewodność cieplna) a wyrażony w Watach na metr * Kelwin.
W/M * K
Im wyższa wartość tym pasta będzie lepiej przewodzić ciepło.

Kolejnym charakterystycznym parametrem jest przewodność elektryczna. Należy zwrocić na to szczególną uwagę, gdyż niektóre pasty np. oparte o metale mogą przewodzić prąd elektryczny, a co za tym idzie spowodować zwarcie. Należy również zwrócić uwagę, ze na rynku znjaduja się pasy oparte na miedzi lub płynnych stopach metali, których nie można stosować na aluminiowe radiatory.

Najlepsze rezultaty da nam pasta, której skład chemiczny oraz konsystencja będzie pozwalać na zastosowanie posiadanych podzespołach, a zarazem charakteryzować się będzie największym współczynnikiem przewodzenia ciepła. Ogólnie zaobserwować można że najgorzej z przewodzeniem ciepła radzą sobie pasty na bazie silikonu, współczynniki dla tego typu past wynoszą średnio 0,7 W/M*K w zależności od producenta oraz jakości pasty zdecydowanie lepiej wypadają pasty oparte o ceramikę oraz metale których współczynniki przewodności cieplnej kształtują się średnio na poziomie od 3 do 8,5 W/M*K. Na rynku możemy spotkać również pasty lub specjalne podkładki stworzone na bazie płynnego metalu wynoszą ponad 20W/M*K. dla zdecydowanej większości standardowych użytkowników domowych w zupełności wystarcza zastosowanie pasty ceramicznej.

O autorze