IP Group – decyzja UOKiK

  • Przedsiębiorca działający pod nazwą IP Group Robert Kałuża wprowadzał konsumentów w błąd.
  • Na swoich stronach internetowych informował, że oferuje pożyczki. W rzeczywistości jego działalność polegała na zbieraniu pieniędzy od konsumentów.
  • UOKiK wydał decyzję w tej sprawie. Wcześniej zawiadomił prokuraturę.

IP Group Robert Kałuża prowadził wiele stron internetowych pod różnymi nazwami. Na każdej z nich przedsiębiorca zachęcał konsumentów do skorzystania z oferty pożyczki. „Weź pożyczkę TERAZ! Wypełnij formularz bez zaświadczeń i wychodzenia z domu!, Pieniądze na koncie nawet po godzinie – bez poręczycieli i zbędnych formalności, Pożyczki od ręki bez BIK” – tak brzmiały niektóre hasła reklamowe kierowane do konsumentów. Zgodnie z informacjami na stronach, konsument, który był zainteresowany ofertą musiał wysłać smsa premium lub zrobić przelew internetowy. Zwykle kosztowało to około 30 zł. Jak ustalił UOKiK, pożyczki nie były jednak udzielane. Celem przedsiębiorcy było jedynie uzyskiwanie wpłat od konsumentów.

W trakcie prowadzonego postepowania urząd wydał w ostrzeżenie konsumenckie. Ponadto powiadomił prokuraturę, która wszczęła postępowanie w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa.
Decyzja nie jest prawomocna. Przedsiębiorca odwołał się od niej do sądu.
Decyzja

label

O autorze